Love

Láska

  • Amour
  • Category: Media – Social drama
  • France, Germany, Austria
  • 2012 / 125 min
  • Director: Michael Haneke
  • Cast: Louis Trintignant, Emannuelle Riva, Isabelle Huppert
  • French version with Czech subtitles

Contact: Artcam

 

Elderly couple Georges and Anna are music teachers. Over the years together, their shared passion for classical music has deepened the strong bond of their love, but suddenly the relationship is put to a severe test. Age takes its toll — Anne suffers a stroke and her family must learn to accept her transformation. Nothing is as it used to be for Georges or for daughter Eva. In his latest film, Michael Haneke has focused on the subtle theme of love and the struggle to fight off the inevitable.

Awards: Academy Awards 2013: Best foreign language film; Golden Globes 2013: Best foreign language film; FF Cannes 2012: Palme d´Or. European Film Awards 2012: Best film, director, actor  and actress; Los Angeles Film Critics Association Awards 2012: Best picture, Best actress; New York Film Critics Circle Awards 2012: Best foreign language film, Best actress … and many others.

Imprimer

Program

Světozor (Praha) – malý sál Buy Thu 16.4. 20:45

Schedule by day

MonTueWedThuFriSatSun
  12345
678
9
18:15
Rocks in My Pockets / Světozor (Praha)
20:30
We Are Young. We Are Strong. / Světozor (Praha)
18:30
The Reunion / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Another Year / Světozor (Praha) – malý sál
17:00
Ida / Lucerna (Praha)
19:00
We Are Young. We Are Strong. / Lucerna (Praha)
21:45
Northwest / Lucerna (Praha)
10
18:15
Toto and His Sisters / Světozor (Praha)
20:30
Dreamland / Světozor (Praha)
18:30
The Duke of Burgundy / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
The Hunt / Světozor (Praha) – malý sál
13:30
Girlhood / Lucerna (Praha)
16:45
Wounded / Lucerna (Praha)
18:45
Calvary / Lucerna (Praha)
20:45
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence / Lucerna (Praha)
11
19:00
Mood Indigo (with a menu of the sweet France) / Royal (Praha)
18:15
Love at First Fight / Světozor (Praha)
20:30
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence / Světozor (Praha)
18:30
Afterlife / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Fish Tank / Světozor (Praha) – malý sál
17:00
The Duke of Burgundy / Lucerna (Praha)
19:00
Cherry Tobacco / Lucerna (Praha)
20:45
Cowboys / Lucerna (Praha)
12
18:15
Children / Světozor (Praha)
20:30
Senza nessuna pietà / Světozor (Praha)
18:30
Wounded / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Irina Palm / Světozor (Praha) – malý sál
17:00
Bobo / Lucerna (Praha)
19:00
Mammejong / Lucerna (Praha)
20:45
I’m an Old Communist Hag / Lucerna (Praha)
13
18:15
The Intruder / Světozor (Praha)
20:30
Concrete Stories / Světozor (Praha)
18:30
Kiss Me You Fucking Moron / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Kid With a Bike / Světozor (Praha) – malý sál
13:30
The Photographer / Lucerna (Praha)
16:45
High Performance / Lucerna (Praha)
18:45
Love at First Fight / Lucerna (Praha)
20:45
Not My Type / Lucerna (Praha)
19:15
Korso / Lucerna (Praha) – malý sál
14
18:15
Cherry Tobacco / Světozor (Praha)
20:30
Calvary / Světozor (Praha)
18:30
On the Way to School / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Class Enemy / Světozor (Praha) – malý sál
16:30
The Particle / Lucerna (Praha)
18:30
Dreamland / Lucerna (Praha) – malý sál
20:30
The Intruder / Lucerna (Praha) – malý sál
15
18:15
Northwest / Světozor (Praha)
20:30
Girlhood / Světozor (Praha)
18:30
Cowboys / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Submarino / Světozor (Praha) – malý sál
13:30
Love at First Fight / Lucerna (Praha)
17:00
My Class / Lucerna (Praha)
19:00
Afterlife / Lucerna (Praha)
20:45
Class Enemy / Lucerna (Praha)
16
19:00
Hasta la vista! (with a Spanish menu full of passion) / Royal (Praha)
18:15
Korso / Světozor (Praha)
20:30
The Photographer / Světozor (Praha)
18:30
We Were Rebels / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Love / Světozor (Praha) – malý sál
17:00
Kiss Me You Fucking Moron / Lucerna (Praha)
19:00
The Reunion / Lucerna (Praha)
20:45
The Dark Valley / Lucerna (Praha)
17
18:00
Girlhood / Scala (Brno)
20:30
Calvary / Scala (Brno)
22:30
Kiss Me You Fucking Moron / Scala (Brno)
18
19:00
The Great Beauty (with a colourfull Italian menu) / Royal (Praha)
16:00
The Reunion / Scala (Brno)
18:00
Cowboys / Scala (Brno)
20:30
The Photographer / Scala (Brno)
22:30
The Intruder / Scala (Brno)
19
18:00
Senza nessuna pietà / Scala (Brno)
20:30
The Dark Valley / Scala (Brno)
20
18:00
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence / Scala (Brno)
20:30
Love at First Fight / Scala (Brno)
17:00
Not My Type / Kino Panorama (Boskovice)
19:30
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence / Kino Panorama (Boskovice)
21
20:00
Mammejong / Kino Junior (Jablonec nad Nisou)
17:30
The Reunion / Bio Central (Hradec Králové)
20:00
Rocks in My Pockets / Bio Central (Hradec Králové)
17:00
Girlhood / Kino Panorama (Boskovice)
19:30
The Dark Valley / Kino Panorama (Boskovice)
22
18:30
Class Enemy / Měšťanská beseda (Plzeň)
20:00
The Particle / Kino Junior (Jablonec nad Nisou)
17:30
I’m an Old Communist Hag / Bio Central (Hradec Králové)
20:00
The Intruder / Bio Central (Hradec Králové)
17:00
Cherry Tobacco / Kino Panorama (Boskovice)
23
18:30
High Performance / Měšťanská beseda (Plzeň)
20:00
Cherry Tobacco / Kino Junior (Jablonec nad Nisou)
17:30
Mammejong / Bio Central (Hradec Králové)
20:00
Afterlife / Bio Central (Hradec Králové)
18:00
Class Enemy / Kino Centrum (Havířov)
24
18:30
My Class / Měšťanská beseda (Plzeň)
20:00
Kiss Me You Fucking Moron / Kino Junior (Jablonec nad Nisou)
18:00
The Photographer / Kino Centrum (Havířov)
25
18:00
Northwest / Kino Centrum (Havířov)
26
18:00
The Dark Valley / Kino Centrum (Havířov)
27282930   
Česká televize Express ČSFD Student Agency Mňam TV Respekt Axocom