Tickets

You can buy ticket by clicking on  at each screening listed on this web, through the reservation systems of each cinema or in the box offices. Tickets could be reserved per phone or e-mail, contacts are listed below.

All information about program, schedule changes, ticket prices etc… could be find on this web. If you need to contact us, please make sure, that the info you are searching for, is not available on this web. Tank you for understanding.

Ticket Prices

PRAGUE*                                                                                                                               100 CZK
BRNO   100 CZK
Seniors:
50 CZK

* Excluding Film Flavour screenings in cinema Royal.

You can find the ticket prices of Echoes of DEF in the cinemas of Echoes.


RESERVATIONS

PRAHA Cinemas
LUCERNA,  www.lucerna.cz, T: +420 224 216 972, +420 736 431 503
ROYAL, www.leroyal.cz, T: +420 224 211 444
SVĚTOZORwww.kinosvetozor.cz, Mo-Fr 10-17:00 T: +420 608 33 00 88

 


BRNO Cinema
SCALA,  www.kinoscala.cz, Mo-Fr 10-17:00 T: +420 608 33 00 88

 

Echoes Cinemas:

JABLONEC NAD NISOU
JUNIORwww.kinajablonec.cz.  30 minutes before each screening T: +420 775 573 188

HRADEC KRÁLOVÉ
Bio CENTRAL, www.biocentral.cz,  Mo-Fr 10-17:00 T: +420 777 447 599

BOSKOVICE
PANORAMA, www.kinoboskovice.cz, T: +420 516 452 026

HAVÍŘOV
kino CENTRUM, www.mkscentrum.cz, T: +420 597 317 599

PLZEŇ
MĚŠŤANSKÁ BESEDA, www.mestanska-beseda.cz, T: +420 725 843 262, or Mo-Fr: 9-18:00, Sa 9-12:00 T: +420 378 035 415

Schedule by day

MonTueWedThuFriSatSun
  12345
678
9
18:15
Rocks in My Pockets / Světozor (Praha)
20:30
We Are Young. We Are Strong. / Světozor (Praha)
18:30
The Reunion / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Another Year / Světozor (Praha) – malý sál
17:00
Ida / Lucerna (Praha)
19:00
We Are Young. We Are Strong. / Lucerna (Praha)
21:45
Northwest / Lucerna (Praha)
10
18:15
Toto and His Sisters / Světozor (Praha)
20:30
Dreamland / Světozor (Praha)
18:30
The Duke of Burgundy / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
The Hunt / Světozor (Praha) – malý sál
13:30
Girlhood / Lucerna (Praha)
16:45
Wounded / Lucerna (Praha)
18:45
Calvary / Lucerna (Praha)
20:45
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence / Lucerna (Praha)
11
19:00
Mood Indigo (with a menu of the sweet France) / Royal (Praha)
18:15
Love at First Fight / Světozor (Praha)
20:30
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence / Světozor (Praha)
18:30
Afterlife / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Fish Tank / Světozor (Praha) – malý sál
17:00
The Duke of Burgundy / Lucerna (Praha)
19:00
Cherry Tobacco / Lucerna (Praha)
20:45
Cowboys / Lucerna (Praha)
12
18:15
Children / Světozor (Praha)
20:30
Senza nessuna pietà / Světozor (Praha)
18:30
Wounded / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Irina Palm / Světozor (Praha) – malý sál
17:00
Bobo / Lucerna (Praha)
19:00
Mammejong / Lucerna (Praha)
20:45
I’m an Old Communist Hag / Lucerna (Praha)
13
18:15
The Intruder / Světozor (Praha)
20:30
Concrete Stories / Světozor (Praha)
18:30
Kiss Me You Fucking Moron / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Kid With a Bike / Světozor (Praha) – malý sál
13:30
The Photographer / Lucerna (Praha)
16:45
High Performance / Lucerna (Praha)
18:45
Love at First Fight / Lucerna (Praha)
20:45
Not My Type / Lucerna (Praha)
19:15
Korso / Lucerna (Praha) – malý sál
14
18:15
Cherry Tobacco / Světozor (Praha)
20:30
Calvary / Světozor (Praha)
18:30
On the Way to School / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Class Enemy / Světozor (Praha) – malý sál
16:30
The Particle / Lucerna (Praha)
18:30
Dreamland / Lucerna (Praha) – malý sál
20:30
The Intruder / Lucerna (Praha) – malý sál
15
18:15
Northwest / Světozor (Praha)
20:30
Girlhood / Světozor (Praha)
18:30
Cowboys / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Submarino / Světozor (Praha) – malý sál
13:30
Love at First Fight / Lucerna (Praha)
17:00
My Class / Lucerna (Praha)
19:00
Afterlife / Lucerna (Praha)
20:45
Class Enemy / Lucerna (Praha)
16
19:00
Hasta la vista! (with a Spanish menu full of passion) / Royal (Praha)
18:15
Korso / Světozor (Praha)
20:30
The Photographer / Světozor (Praha)
18:30
We Were Rebels / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Love / Světozor (Praha) – malý sál
17:00
Kiss Me You Fucking Moron / Lucerna (Praha)
19:00
The Reunion / Lucerna (Praha)
20:45
The Dark Valley / Lucerna (Praha)
17
18:00
Girlhood / Scala (Brno)
20:30
Calvary / Scala (Brno)
22:30
Kiss Me You Fucking Moron / Scala (Brno)
18
19:00
The Great Beauty (with a colourfull Italian menu) / Royal (Praha)
16:00
The Reunion / Scala (Brno)
18:00
Cowboys / Scala (Brno)
20:30
The Photographer / Scala (Brno)
22:30
The Intruder / Scala (Brno)
19
18:00
Senza nessuna pietà / Scala (Brno)
20:30
The Dark Valley / Scala (Brno)
20
18:00
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence / Scala (Brno)
20:30
Love at First Fight / Scala (Brno)
17:00
Not My Type / Kino Panorama (Boskovice)
19:30
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence / Kino Panorama (Boskovice)
21
20:00
Mammejong / Kino Junior (Jablonec nad Nisou)
17:30
The Reunion / Bio Central (Hradec Králové)
20:00
Rocks in My Pockets / Bio Central (Hradec Králové)
17:00
Girlhood / Kino Panorama (Boskovice)
19:30
The Dark Valley / Kino Panorama (Boskovice)
22
18:30
Class Enemy / Měšťanská beseda (Plzeň)
20:00
The Particle / Kino Junior (Jablonec nad Nisou)
17:30
I’m an Old Communist Hag / Bio Central (Hradec Králové)
20:00
The Intruder / Bio Central (Hradec Králové)
17:00
Cherry Tobacco / Kino Panorama (Boskovice)
23
18:30
High Performance / Měšťanská beseda (Plzeň)
20:00
Cherry Tobacco / Kino Junior (Jablonec nad Nisou)
17:30
Mammejong / Bio Central (Hradec Králové)
20:00
Afterlife / Bio Central (Hradec Králové)
18:00
Class Enemy / Kino Centrum (Havířov)
24
18:30
My Class / Měšťanská beseda (Plzeň)
20:00
Kiss Me You Fucking Moron / Kino Junior (Jablonec nad Nisou)
18:00
The Photographer / Kino Centrum (Havířov)
25
18:00
Northwest / Kino Centrum (Havířov)
26
18:00
The Dark Valley / Kino Centrum (Havířov)
27282930   
Česká televize Express ČSFD Student Agency Mňam TV Respekt Axocom